laserowe rozbijanie kamieni nerkowych

Laserowe rozbijanie kamieni u dzieci

Kamica nerkowa u dzieci

Kamienie nerkowe są problemem, który coraz częściej dotyka dorosłych Co bardziej niepokojące, dolegliwość dotyczy również dzieci. Jakie są więc przyczyny takiego stanu rzeczy? Znając niektóre z powodów, można próbować zapobiegać skutkom na tyle, na ile jest to możliwe. Ostatecznie istnieją skuteczne metody leczenia, takie jak laserowe rozbijanie kamieni nerkowych. Mimo tego, że bezpieczne i mało inwazyjne, wiążą się z ogromnym stresem dla dziecka. Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć, bowiem nawet operacja laserowa nie jest bezpieczna w 100%.

Przyczyny i objawy kamieni nerkowych

Pojawienie się kamieni nerkowych u dzieci może mieć różne przyczyny. Często wynika z genetycznej predyspozycji bądź zaburzeń metabolicznych, na co nie mamy wpływu. Przyczyną bywają także zakażenia układu moczowego. Z kolei nieprawidłowa dieta bogatej w sól, białko i niewłaściwe minerały jest przyczyną, na którą opiekunowie dzieci zdecydowanie mogą wpływać. W niektórych przypadkach przyczyną może być również niedostateczne nawodnienie organizmu.
Objawy kamieni nerkowych u dzieci są podobne do tych u dorosłych. Mogą być mniej wyraźne, a dziecko często nie jest w stanie konkretnie wymienić dolegliwości. Lekarz urolog najczęściej jednak bez trudu będzie w stanie określić przyczynę. Do najbardziej typowych należą:

  • ból w okolicy lędźwiowej, który może promieniować do pachwiny,
  • krew w moczu,
  • częste oddawanie moczu w niewielkich ilościach,
  • uczucie pieczenia podczas oddawania moczu,
  • nudności i wymioty,
  • gorączka i dreszcze (w przypadku zakażenia układu moczowego).
  • Laserowe rozbijanie kamieni i inne metody leczenia

    W przypadku podejrzenia kamieni nerkowych u dziecka, należy udać się do lekarza. Diagnostyka obejmuje podstawowe badania laboratoryjne, a jest to badanie moczu oraz morfologia krwi. Konieczne są również badania obrazowe, czyli ultrasonografia lub tomografia komputerowa. Dzięki tym badaniom można ocenić wielkość i lokalizację kamieni.
    Leczenie zależy od wielkości kamieni oraz nasilenia objawów. Laserowe usuwanie kamieni, to jedna z metod. W niektórych przypadkach wystarczy zmiana diety, nawodnienie organizmu oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W przypadku większych kamieni może być konieczne zastosowanie zabiegów takich jak:

  • Litotrypsja – nieinwazyjne roztrzaskanie kamienia za pomocą fal dźwiękowych,
  • Ureteroskopia – wprowadzenie cienkiego endoskopu przez cewkę moczową, aby usunąć lub rozbić kamień,
  • W rzadkich przypadkach, operacja otwarta.